انواع باقلاقاطق

باقلاقاطق‌ها انواع مختلف دارند اما اصیل‌ترین باقلاقاطق از نوعی باقالی تازه و سبز تهیه می‌شه که به پاچ باقالی معروفه… اما این غذا با باقالی مازندرانی و چشم‌بلبلی تازه هم درست می‌شه که طرز تهیه‌اش چندان تفاوتی نداره اما ذایقه‌ و سلیقه‌های متفاوت پسند متفاوتی دارند.

مواد تشکیل دهنده غذا

پاچ باقالی
شوید (هم میتونه خشک باشه هم تازه)
سیر خوردشده (من که همیشه یه ظرف سیرخوردکرده آماده توی فریزرم دارم و همینکه اراده کنم غذای شمالی درست می‌کنم.)
نمک 
فلفل سیاه 
فلفل قرمز (درصورت تمایل) 
تخم‌مرغ

ویژگی ‌های ظاهری‌

همونطور که توی تصویر می‌بینید این غذا سبزرنگ هست. از اونجایی که داخل اون تخم‌مرغ میشکنند تهرانی‌ها قبلا بهش میگفتند «گل‌درچمن»

عطر، بو و طعم

 

اما از نظر عطر و بو شاید بشه گفت به باقلی پلو نزدیک هست البته یادتون باشه که سیر یکی از مواد اصلی این غذاست. بدون تردید این غذا از لذیذترین باقالی‌پلویی که خوردید لذیذتره

طرز تهیه غذا

مواد و مقادیر مورد نیاز

باقالی

دو لیوان 

سیر

یک قاشق غذاخوری

شوید

سه الی ۴ قاشق غذاخوری

تخم‌مرغ

یک  الی دو عدد

ابتدا باقالی را که قبلا پوست اول و دوم آن جدا شده است در روغن بریزید و شوید و سیر را به آن اضافه کنید. خوب تفت دهید. مواظب باشید که باقالی‌ها نسوزند. اگر دیدید که اطراف باقالی‌ها قهوه‌ای می‌شود بدانید که زیاد تفت‌ داده‌اید و دیگر ادامه ندهید. سپس یک لیوان الی دو لیوان آب به این مخلوط اضافه کنید و اجازه بدهید که بجوشد و کم کم علاوه بر این که باقالی‌ها خوب پخته می‌شود به روغن هم بیفتد. می‌توانید شعله را کم کنید تا به آرامی بجوشد و جا بیفتد. وقتی از پخته شدن باقالی مطمئن شدید تخم‌مرغ‌ها را به آن اضافه کنید. مواظب باشید آنقدر نجوشانید که باقالی‌ها له شود. البته حتی اگر باقالی‌ها له شود غذای خوشمزه‌ای خواهد بود اما دیگر مجلسی نیست. حداقل اگر مادرشوهرتان رشتی است باقالاقاطق له شده برایش نیاورید.
دستور کامل این غذا را با تصاویر آماده‌سازی مرحله به مرحله‌ی آن می‌توانید از پی‌دی‌اف زیر دریافت کنید.

گلی‌ گیلانی

  1.